Board member

Lena Ek was appointed Minister for the Environment in September 2011 and is a member of the Centre Party. A former municipal commissioner, Ms Ek has held a range of different positions and responsibilities in national administration and business. She was elected to the Swedish Parliament in 1998 and was a Member of the European Parliament from 2004-2011 as member of the Alliance of Liberals and Democrats for Europe (ALDE). Vice chair Committee of environment and agriculture, Swedish Parliament Oct 2014–May 2015. Member Swedish Parliament Oct 2014-July 2015. Chairman of the Board, Södra Skogsägarna May 2015-. Chairman of the Board, Forest-based Sector Technology Platform (FTP) April 2016-. Member of the board of University of Gothenburg May 2016-. Coordinator for the European Spallation Source (ESS) December 2016-. Ms Ek has an honorary doctorate from Lund University, where she was a researcher and lecturer in international law.

Publications